VÁŠ PODPIS POMÁHÁ ZASTAVIT EXTREMISMUS V EVROPĚ

Podpořte naši evropskou občanskou iniciativu:

  • Pro účinná opatření proti terorismu
  • Pro účinnou ochranu menšin
  • Pro více mírumilovnou Evropu

Fakta

Fakta o extremismu

 

Jen v roce 2016 bylo v Evropě zatčeno v souvislosti s extremisticky motivovanými činy 1002 osob. Lví podíl zaujímalo 718 zatčení pachatelů s islamistickým motivem. Terorismus si v loňském roce v Evropě vyžádal 142 úmrtí a 379 vážných zranění. Z toho lze 137 mrtvých připsat na účet džihádistů.

Extremismus má mnoho tváří. V Evropě je rozšířený levicový, pravicový nebo i islamistický extremismus. Nositelé extremistických politických a náboženských názorů mají však jedno společné: odmítají naši demokracii a základní hodnoty. Při dosahování svých cílů jsou připraveni použít i násilí.

Náklady na extremismus činily v roce 2015 jedenáct miliard euro

Extremismus však neohrožuje pouze naše životy. V souvislosti s extremistickým násilím jsme v roce 2015 celosvětově zaplatili více než 11 miliard euro (zdroj: Global Terrorism Index). To je téměř 80násobek ročního rozpočtu, který má na jeden rok k dispozici Evropská unie. Jsou to finanční prostředky, které bychom mohli v dlouhodobém horizontu investovat do boje s chudobou a hladem na světě, do sociální oblasti nebo lepšího vzdělávání.

Extremismus je problém, který se týká nás všech. Teror můžeme zastavit jen společným postupem.

Nenávist na internetu

Důležitou roli hrají sociální média: k šíření extremistických myšlenek se používá Facebook, Twitter a další. Diskriminační a rasistické obsahy lze nalézt prakticky na všech platformách. Sociální média odstraňují tato poselství nenávisti neochotně či polovičatě. Slíbená opatření často nejsou prosazována plnou silou.

Extremistické obsahy se obracejí především na mladé uživatele internetu a snaží se je ovlivnit. Pracují s nepravdivými, nenávistnými tvrzeními a zmanipulovanými obrázky. Vše slouží k dosažení jejich cílů: rozdmýchávat nenávist vůči určitým skupinám lidí a organizacím a vybízet k násilí proti jinověrcům a „nevěřícím“.

 

Fast Facts

StopExtremismus_Schlangengrafik_kl_CZ.jpg