Lidé

Seyran Ateş 

K nositelům a podporovatelům této iniciativy patří řada osob. V jejich čele stojí německá advokátka a autorka Seyran Ateş, která svými knihami, např. bestsellerem Der Multikulti-Irrtum (v češtině nevyšlo), spustila širokou debatu o integraci a islámu v Německu. Zasazuje se o mírumilovný, rovnoprávný a především reformní islám, oproštěný od násilí a zkostnatělých struktur.

Kolem Seyran Ateş se shromáždil tým aktivistů, kritiků, nekonvenčních myslitelů, právníků a odborníků, který přichází se stejným politickým poselstvím: Ano svobodné, společné Evropě, ne extremistům!

 

Dr. Sebastian Reimer 

Sebastian Reimer je vystudovaný právník a softwarový vývojář. Jeho znalosti ústavního a evropského práva pomohly na svět inovativním projektům, jako je kupříkladu elektronická zdravotní knížka. Po studiu sbíral pět let zkušenosti v oblasti základních práv coby spolupracovník ústavního odboru při rakouském spolkovém kancléřství. V roce 2010 založil společnost Intelligent Law and Internet Applications, která díky spojení exaktního myšlení při programování a abstraktního myšlení při tvorbě zákonů umožňuje zcela nové přístupy.

 

Efgani Dönmez

Efgani Dönmez, mediátor a poradce pro řešení konfliktů a někdejší člen rakouské Spolkové rady, patří k hlasům, které v Rakousku nabádají k dodržování základních lidských práv, a již několik let se angažuje v sociální práci a péči o uprchlíky a migranty. Vyučuje na vyšší odborné škole pro sociální práci a působí rovněž jako firemní poradce.

 

 

Podporovatelé

Tito podporovatelé vyjádřili ochotu propůjčit naší iniciativě svá jména a zkušenosti. Jejich seznam průběžně aktualizujeme a rozšiřujeme.

 

Mouhamad_Korchide.pngMouhanad Khorchide, sociolog a islamolog

„Když se zaposloucháte do argumentů, kterými jsou převážně mladí lidé lákání do extremistických kruhů, vidíte, že jejich poselství zní takto: Západ nevyváží demokratické hodnoty, nýbrž zbraně a válku. Extremismus je výzvou pro nás všechny, pro muslimy i ostatní. Hranice neprobíhá mezi náboženstvími, nýbrž mezi extremisty a mírumilovnými lidmi. Proto jsem optimista: Nyní se probouzí humanistický islám.“

 

 

Ahmad Mansour, psycholog a autor

„Radikalizaci a teror lze vysvětlit na různých úrovních. Musíme hovořit o sociologických a psychologických faktorech, ale také o ideologii, ze které čerpají. Existuje islamistická ideologie, která je velice rozšířená i u muslimů v Německu. Myslím tím kupříkladu odmítání západní kultury, zavrhování našich základních práv, jisté velice běžné představy o tom, kdo je oběť a kdo je nepřítel. Svým dílem musí přispět i muslimská komunita. Musí vést debatu uvnitř islámu, aby mladým nabídla takové pochopení náboženství, které nebude sloužit jako základ, na němž islamisté mohou vystavět své radikální ideologie. Muslimové musejí najít cestu k demokratickému, humanistickému islámu, který bez jakýchkoli výhrad podporuje lidská práva.“

 

Said_Keller_Messahli.pngSaida Keller Messahli, lidskoprávní aktivistka

„Dobře víme, že pravicoví extremisté by nás všechny nejraději vypakovali. Často je to však pravice, která jako jediná hovoří o tabuizovaných tématech, i když za tím někdy stojí jiné úmysly. Pro mne je ale pravicově extrémní ideologie stejně totalitární jako ta islamistická. Vzájemně se podmiňují.“